رادیو بازار

شبکه لایتنینگ بیت کوین

محمد رضا بوالحسنی

محمد رضا بوالحسنی

افراد زيادي بر این باورند که بیت کوین آینده مالی دنياست است. اما برای رسیدن به این هدف، مشکلی جدی وجود دارد: مقیاس‌پذیری بیت کوین. در حال حاضر، شبکه پرداخت ویزا در هر ثانیه ۴,۰۰۰ تراکنش پردازش می‌کند که به‌طور بالقوه می‌تواند تا ۶۵,۰۰۰ تراکنش در ثانیه نیز برسد. اما توان عملیاتی بیت کوین فقط ۷ تراکنش در ثانیه است.  مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین، یا به‌عبارتی تعداد تراکنشی که شبکه در هر ثانیه قادر به پردازش است، اصلی‌ترین مانع بر سر راه گسترش بیت کوین و تبدیل‌‌شدن آن به یک سیستم پرداخت فراگیر است. یکی از راه‌حل‌های ارائه‌شده برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین شبکه لایتنینگ (Lightning Network) است.شبکه لایتنینگ یک راه‌حل لایه دوم روی بلاک چین اصلی بیت کوین است که به کاربران اجازه می‌دهد بدون کارمزد یا تأخیر برای یکدیگر بیت کوین بفرستند.شبکه لایتنینگ، کانال‌های پرداختی روی شبکه اصلی ایجاد می‌کند که می‌توانند مثل یک پل دوطبقه بخشی از ترافیک شبکه اصلی را بپذیرند. به این وسیله، بلاک چین بیت کوین توانایی بیشتری برای پردازش تراکنش‌ها دارد و شانس بیشتری برای پذیرش از سوی صاحبان کسب‌وکار به‌عنوان یک سیستم پرداخت خواهد داشت.ایده اصلی شبکه لایتنینگ این است که تراکنش‌های خُرد (micropayment) روی بلاک چین اصلی ثبت نشوند تا از بار ترافیک تراکنش‌ها کاسته شود و فضا برای تراکنش‌های بیشتر و مقیاس‌پذیری بهتر مهیا شود.

بیت کوین شبکه‌ای مستقل و بسیار ایمن است. امنیت فوق‌العاده بیت کوین مربوط به سیستم پردازش تراکنش شبکه است که کار و هزینه زیادی صرف می‌کند. اگرچه کار و هزینه‌ای که صرف پردازش تراکنش‌ها می‌شود، آنها را در برابر خطرهای احتمالی مصون نگه می‌دارد؛ اما همین ویژگی باعث کاهش سرعت پردازش تراکنش‌ها می‌شود.با کُندشدن سرعت پردازش، در میان هزاران تراکنشی که در صف تأیید قرار گرفته‌اند، تراکنش‌هایی در اولویت پردازش قرار می‌گیرند که هزینه بیشتری پرداخت کنند. نتیجۀ این امر، تراکنش‌هایی بسیار کُند و بسیار گران است.به‌عنوان مثال، فرض کنید هرروز عادت دارید پیش از رفتن به محل کار، از کافی‌شاپی یک فنجان قهوه بخرید. با استفاده از کارت اعتباری در کسری از ثانیه و با کمترین کارمزد ممکن قهوه‌تان را می‌خرید و از کافی‌شاپ خارج می‌شوید. این در حالی است که اگر قصد داشته باشید بهای همان فنجان قهوه را با بیت کوین پرداخت کنید، احتمالاً مجبور می‌شوید بین ۱۰ دقیقه تا چند ساعت (!) صبر کنید تا تراکنش شما انجام شود. علاوه بر این، احتمالاً چندبرابر بهای قهوه باید کارمزد تراکنش پرداخت کنید. شبکه لایتنینگ یکی از راه‌حل‌های پیشنهادشده برای رفع این مشکل است. کاربران لایتنینگ با ایجاد کانال‌های پرداخت بین یکدیگر، می‌توانند هر تعداد تراکنشی که مایل باشند را به‌صورت برون‌زنجیره‌ای (off-chain)، سریع و بسیار ارزان انجام دهند.

تراکنش‌ها در شبکه لایتنینگ چگونه انجام می‌شوند؟

برای اینکه بهتر با شیوه انجام تراکنش‌ها در شبکه لایتنینگ آشنا شویم، می‌توانیم با مثال کافی‌شاپ ادامه دهیم. در این مثال، شما می‌توانید یک کانال پرداخت لایتنینگ بین کیف پول خودتان و کیف پول صاحب کافی‌شاپ ایجاد کنید و هرروز بدون اینکه حتی یک ساتوشی کارمزد بپردازید، پرداخت‌های خُرد انجام دهید.در این حالت، شما و فروشنده تصمیم می‌گیرید که یک کانال پرداخت لایتنینگ ایجاد کنید. شرط اولیه برای این منظور، دسترسی هر دو طرف به کیف پولی است که از شبکه لایتنینگ پشتیبانی می‌کند.

Rate this post
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در skype
Skype
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در reddit
Reddit

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *