رادیو بازار

دییم چیست؟

محمد رضا بوالحسنی

محمد رضا بوالحسنی

 ديیم از یک بلاک چین خصوصی بهره می‌برد که ستون فقرات این سیستم پرداختی است، اما Diem فیسبوک چه تفاوتی با دیگر بلاک چین‌ها دارد؟ اغلب از بیت کوین و اتریوم به عنوان بلاک چین‌های عمومی یاد می‌شود. این بدان معنی است که هر کسی که به اینترنت متصل باشد، می‌تواند آزادانه به آن‌ها دسترسی داشته باشد، با آن‌ها تراکنش برقرار کرده و یا بر بستر شبکه آن‌ها کدنویسی کند و هیچ کس (یا هیچ چیزی) کنترل آن‌ها را در دست ندارد.

برخی از بلاک چین‌ها هستند که نیازمند مجوز بوده و برای استفاده از آن‌ها، از هر کسی که شبکه را کنترل می‌کند باید مجوز اخذ گردد، یا به طور خاص، برنامه‌های مورد استفاده به دسترسی ویژه‌ای نیاز دارند. دیم فیسبوک یک بلاک چین نیازمند مجوز یا اصطلاحا “خصوصی” است، به این معنی که برای تایید تراکنش‌ها از روش‌های اثبات کار (Proof of work) یا اثبات سهام (Proof of stake) مانند بعضی از بلاک چین‌ها استفاده نمی‌کند. درعوض، برای تأیید تراکنش‌ها به مجموعه اعتبارسنجان مجاز (اعضای انجمن Libra) اعتماد خواهد کرد.

به گفته سازندگان، دیم فیسبوک ممکن است پس از پنج سال اول به روش اجماع اثبات سهام (PoS) روی آورد. با این حال، در چنین فضای نوپایی این مدت بسیار طولانی است. بنابراین، چرا Diem فیسبوک از همان ابتدا از اثبات سهام استفاده نمی‌کند؟ سازندگان لیبرا علت انتخاب خود را در وایت‌پیپر (Whitepaper) لیبرا توضیح داده‌اند. آن‌ها می‌گویند با توجه به چشم انداز لیبرا، در حال حاضر هیچ سیستم بدون نیاز به مجوزی وجود ندارد که بتواند از میلیاردها نفر برای تراکنش‌ها در آن پشتیبانی کند.

Rate this post
اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در skype
Skype
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در reddit
Reddit

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *